Ücretsiz Kargo

Erzurum Salamura Çaşır 3L (2350 gr Çaşır)

   0 yorum  |  Yorum Yap
Yöresi: Erzurum
Ürün Kodu: 3861944
Stok Durumu: 2-3 gün içinde
190,00TL

Erzurum’un ilçelerinde ve çevresinde yaz aylarının vazgeçilmezlerinden olan çaşır bitkisinin birçok rahatsızlığa iyi geldiği biliniyor. Çaşır bitkisinin bilinen özellikleri; iştah açıcıdır, bağırsakları çalıştırır. En önemlisi de vücudun şeker metabolizmasın da önemli rol oynar.
Bilimsel kaynaklara göre çaşır; uyarıcı ve gaz söktürücü etkilerinden dolayı anason meyvesi yerine kullanılmakta, kökün kimyasal yapısında bulunan gummi-resinanın bağırsaklardan kurt düşürücü etkisi tespit edilmiştir. Hayvan yaralarında oluşan kurtları öldürmek için de toz halinde yaraların üzerine konulduğu, bu bitkilerden izole edilen kumarinlerin birçoğunun kalp adalelerini kuvvetlendirdiği ve kalp çevresindeki damarlarda daralma ya da tıkanmayı önlediği saptanmıştır. Ayrıca antitümör, antibakteriyel ve antifungal etkisinin varlığı da tespit edilmiştir. Yine bu bitki afrodizyak (cinsel gücü artırıcı) olarak da kullanılmaktadır.

Yöresel lezzetlerimizden çaşır, Erzurum’un ilçelerinde ve çevresinde yaz mevsimde yetişir. Çaşır lezzeti ile ünl yapmış olan ve oldukça faydalı bir bitkidir. Birçok rahatsızlık için uzun zamandır kullanılan çaşır lezzeti, Erzurumlular tarafından büyük ilgi görüyor. İştah açıçı olma özelliği ile tanınan çaşır lezzeti, bitki suyu olarak ya da bitkisi kullanılabilir.

Salamura Çaşır

Çaşır lezzeti için en çok tercih edilen alternatif, salamura çaşır olarak karşımıza çıkar. Erzurum bölgesinin damak tadına en uygun bitkisi olan çaşır, çoğunlukla salamura çaşır olarak tüketilir. Faydaları saymakla bitmeyen salamura çaşır %100 doğallık garantisi ile kolayca sitemizden ulaşılabilir.

 

Çaşır, dağlarda yetişir. Tadı ise buruktur ve yabani bir bitkidir. Çaşır salamura dışında direkt olarak tüketilebilir. Bunun dışında patates haşlaması ile karıştırılabilir ya da tereyağda kavrulabilir. Bu da çaşır kızartması olarak bilinir. Erzurumluların sağlıklı ve uzun ömürlerinin sırrı çaşır lezzeti olarak karşımıza çıkar.

 

Çaşır nedir?

 

Çaşır otu, zengin besin değerleri ile bilinir. Bu sebeple de çokça tüketilir. Yalnızca Erzurum’da değil, sağladığı yararlar ve sağlığa faydası sayesinde ünü İstanbul gibi büyük şehirlere kadar gelmiş ve en çok rağbet gören otlardan biri olmuştur. Çaşır lezzeti maydanozgiller ailesine üyedir. Boyutu, 2-3 metreye kadar ulaşabilir. Oldukça büyük bir ot olan çaşır, kendi kendine yetişir.

 

Çaşır bitkisi, her yerde yetişen bir bitki değildir. Çaşır lezzeti, yüksek dağ yamaçlarında ve sarp kayaların çevresinde yetişir. Yabani bir bitkidir. Herkesin çaşır toplaması bu sebeple mümkün değildir. Yalnızca bilen kişiler çaşır toplayabilir. Dağlarda ve bayırlarda yürümesini bilen, profesyonel kişiler yalnızca çaşır toplayabilir. Çaşırın iki farklı çeşidi mevcuttur. Bunlardan ilki, deli çaşır adı verilen çaşır bitkisidir ve zehirli olduğu için yenmesi sakıncalıdır. İkincisi ise oldukça sağlıklı, lezzetli ve faydalı olan normal çaşırdır. Görünüşü itibariyle zehirli çaşırdan kolayca ayırt edilebilir. Mevsiminde toplanması gereken bu yabani bitki, mevisimin geçmesi durumunda bayatlar. Bu yüzden de mutlaka güvenilir, kendini ispat etmiş yerlerden çaşır almak gerekir. Bayat çaşırın tadı oldukça acıdır. Bu yüzden fark edilmesi kolaydır. Çaşır lezzeti, Erzurum’un ilçelerinde ve çevre bölgelerinde sadece yaz mevsiminde yetişen bir bitkidir.

 

Çaşır lezzeti Erzurum’un İspir ilçesinden temin edilir. Doğal olarak dağlarda yetişen bu yabani bitki, lezzeti ile ve sağlığa olan faydaları ile oldukça popüler hale gelmiştir. Orijinal olarak sitemizden bulabileceğiniz çaşır lezzeti %100 doğallık garantisi ile, güvenli alışveriş ile satın alınabilir.


Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!